Z DŮVODU DOVOLENÉ BUDOU OBJEDNÁVKY ZADANÉ OD NEDĚLE 14.4.2024 ODESLÁNY VE STŘEDU 24.4.2024. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ :O) - Sleva 10% od 3000.-Kč (120€) pro registrované | Doprava zdarma od 1000.-Kč (40€) pro všechny

Léčivé houby a jejich účinky

Léčebné využití hub se datuje již tisíce let, protože mají rozmanité a jedinečně přizpůsobivé účinky na zdraví. V poslední době, kdy se funkční medicína a celostní výživa dostávají do popředí zájmu, jsme svědky opětovného zájmu o tyto úžasné superpotraviny. 

Vzhledem k množství cenných živin (např. polysacharidů, triterpenů, vitaminů, minerálů atd.) stále více lidí užívá vitální houby ve formě houbového prášku nebo houbového extraktu.

Houbový prášek obsahuje všechny složky hub v jejich přirozené koncentraci a složení. Pokud použijete houbový prášek, získáte celé spektrum účinků hub. 

Houbový extrakt je tekutý extrakt s dvojím postupem extrakce, vodní i alkoholový. Extrakt obsahuje především polysacharidy, které jsou však ve vysoce koncentrované formě.

Prášek z houby se většinou používá jako doplněk stravy, a pokud je požadována vyšší dávka, kombinuje se prášek s extraktem.

Vybrané účinky Medicinálních hub 

  • Podpora imunitního systému (ochrana proti virovým a bakteriálním infekcím včetně COVID-19)
  • Prevence a podpůrná léčba nádorových onemocnění
  • Plné antioxidantů
  • Působí protizánětlivě
  • Pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi
  • Podporují zdraví mozku a poznávání
  • Podporují nervový systém
  • Zvyšují energii a výdrž
  • Tělo dokáže maximálně využít jejich účinné látky
  • Nejúčinnější forma imunostimulátorů

 

IMUNOMODULAČNÍ A PROTINÁDOROVÉ ÚČINKY

Některé látky z hub, např. polysacharidy, glykoproteiny, proteoglykany modulují imunitní systém (tzv. imunomodulátory) a brání růstu nádorů. K léčbě rakoviny slouží polysacharid K (PSK), schizophyllan, polysacharidpeptid (PSP), lentinan. Lovastatin má rovněž protirakovinné působení, neboť ve výzkumu byl prokázán výrazný vliv na potlačení některých typů nádorů, jako je např. hepatom nebo sarkom S 180, ale také rakoviny prostaty a tlustého střeva. Samostatnou kapitolu mohou tvořit cytostatika, např. hadacidin, kyselina chagová, lentinan, betulin aj. Do této skupiny patří především:

boltcovitka ucho Jidášovo - Auricularia auricula judae,

hlíva ústřičná - Pleurotus ostreatus,

housenice čínská - Cordyceps sinensis,

houževnatec jedlý - Lentinula edodes

choroš oříš - Polyporus umbellatus,

lesklokorka lesklá - Ganoderma lucidum,

outkovka pestrá - Trametes versicolor,

trsnatec lupenitý - Grifola frondosa,

žampion brazilský - Agaricus blazei

 

ANTIBIOTICKÉ VLASTNOSTI

Antibiotika tvoří skupina látek, které ničí některé mikroorganismy, zpravidla bakterie nebo houby, nebo alespoň omezují jejich růst. Z více než 200 druhů hub vykazuje tyto schopnosti kolem 75 % z nich. Zde je třeba zmínit Flemingův objev penicilinu, který byl poprvé použit v roce 1941, a to z Penicilium chrysogenum, působící na grampozitivní bakterie. K této skupině se řadí i cephalosporiny, izolované z plísně Cephalosporium, které mají účinek na poměrně širokou škálu bakterií. Psalliotin s výraznými antibiotickými a protialergickými účinky vytváří Psalliota xanthoderma. Užívá se při léčbě astmatu, ale i streptokokové nákaze, kopřivce, ekzémech a kožních alergiích. Pleurotin je antibakteriální antibiotikum ze skupiny terpenů, navíc s protinádorovou aktivitou, který byl izolován z hlívy ústřičné, Pleurotus ostreatus. Griseofulvin je antibiotikum produkované Penicillium griseofulvum, užívané při plísňových onemocněních. Českým objevem je mucidin, antibiotikum produkované slizečkou porcelánovou, Quderansiella mucida, užívané na kožní mykózy. V této skupině jsou zastoupeny mimo jiné také:

housenice čínská - Cordyceps sinensis,

houževnatec jedlý - Lentinula edodes,

korálovec ježatý - Hericium erinaceus,

lesklokorka lesklá - Ganoderma lucidum,

trsnatec lupenitý - Grifola frondosa,

žampion brazilský, Agaricus blazei

 

ANTIOXIDAČNÍ AKTIVITA

Jde o látky, jejichž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů, snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních stavů. Omezují tedy proces oxidace organismu. Patří sem některé enzymy, které zajišťují ochranu buněk před toxickými účinky peroxidu vodíku, ale také vitaminy B2, C a E. Dále to jsou karotenoidy, flavonoidy a polyfenoly, z minerálních látek některé sloučeniny zinku, selenu, germania, mědi a manganu. Patří sem především:

boltcovitka ucho Jidášovo - Auricularia auricula judae

housenice čínská - Cordyceps sinensis,

lesklokorka lesklá - Ganoderma lucidum

hnojník obecný - Coprinus comatus

 

SNIŽOVÁNÍ HLADINY CHOLESTEROLU A TUKU V KRVI

Problematika cholesterolu a jeho významu pro náš organismus je poměrně rozsáhlá a také nejednoznačná. Bylo a bude o tom napsáno jistě velmi mnoho. Proto se omezíme na konstatování, že řada hub obsahuje látky, které významně ovlivňují jak hladinu

cholesterolu, tak i tuku v krvi. Jde především o statiny, např. dříve využívaný mevastatin, získávaný z Penicillium citrinum nebo lovastatin (mevinolin), obsažený v plodnicích hlívy ústřičné, Pleurotus ostreatus. V současnosti je nejúčinnějším prostředkem

snižujícím hladinu cholesterolu, tuku a cukru v krvi, aniž by se snížilo množství inzulínu. Je tedy vhodný také při diabetu. Zároveň brání poškození věnčitých tepen a srdečního svalu, omezuje vznik aterosklerózy. Vysokou hladinu cholesterolu snižuje rovněž purinový alkaloid eritadenin, upravující správné množství cukru a cholesterolu v krvi. Také deriváty kyseliny ganodermové, snižují krevní tlak a hladinu LDL cholesterolu. Zastoupena je mimo jiné:

boltcovitka ucho Jidášovo - Auricularia auricula judae,

lesklokorka lesklá - Ganoderma lucidum, 

žampion brazilský - Agaricus blazei.

 

SNIŽOVÁNÍ HLADINY CUKRU V KRVI A LÉČBA DIABETU

Diabetes mellitus (úplavice cukrová či cukrovka) je chronické onemocnění vyvolané úplným nebo částečným nedostatkem inzulínu. Jde o látku, která se běžně vytváří ve slinivce břišní (pankreatu). Pokud se inzulín nevytváří vůbec, jde o diabetes 1. typu, u kterého jsou možnosti léčby velmi omezené a redukují se v podstatě na injekční podávání inzulínu. U diabetu 2.typu jde o relativní nedostatek této látky. Většinou jde buď o poruchu uvolňování inzulínu ze slinivky nebo jeho sníženou účinnost. Velkou roli zde hraje i obsah krevního cukru. Řada hub přímo ovlivňuje tvorbu inzulínu, např. rosolovka listová, Tremella foliacea, obsahuje glukuronoxylomanan, který vyvoláváprodukci inzulínu a urychluje metabolismus glukózy. Jiné druhy hub výrazně snižují

hladinu cukru v krvi, což je jedna z cest léčby diabetu 2. typu. Do této skupiny se mimo jiné řadí: 

boltcovitka ucho Jidášovo -  Auricularia auricula judae,

housenice čínská - Cordyceps sinensis, 

houževnatec jedlý - Lentinula edodes,

korálovec ježatý - Hericium erinaceus,

lesklokorka lesklá - Ganoderma lucidum, 

trsnatec lupenitý - Grifola frondosa,

žampion brazilský - Agaricus blazei,

hnojník obecný - Coprinus comatus.

 

ÚPRAVA KREVNÍHO TLAKU

Vysoký krevní tlak (hypertenze) způsobuje řadu zdravotních komplikací, jako je např. mozková cévní příhoda, ischemická choroba srdeční, vedoucí až k infarktu myokardu, selhání ledvin apod. Houby snižují krevní tlak hlavně díky triterpenoidům, neboť ty omezují množství specifických enzymů, které tuto hypertenzi způsobují. Navíc tlak snižují pouze v případě, že je skutečně chorobně zvýšený. Snižovat hypertenzi pomáhá i v houbách obsažené poměrně vysoké množství draslíku. Patří sem hlavně:

boltcovitka ucho Jidášovo - Auricularia auricula judae

housenice čínská - Cordyceps sinensis

houževnatec jedlý - Lentinula edodes,

lesklokorka lesklá - Ganoderma lucidum,

trsnatec lupenitý - Grifola frondosa,

 

HEPATOPROTEKTIVNÍ ÚČINKY

Účinek se projevuje hlavně normalizací hodnot jaterních enzymů a sérových lipidů. Tyto látky snižují riziko onemocnění bakteriálního a virového původu, stimulují přirozenou regeneraci buněk jaterního parenchymu, omezují negativní působení toxických látek a jejich metabolitů na funkci jater. U hub mají tento účinek hlavně esenciální fosfolipidy, které jsou nezbytnou součástí buněčných membrán a některé vitaminy skupiny B i vitamin E. Hepatoprotektivní léky se užívají u chronicky probíhajících chorob jater, zejména u hepatitid, ale rovněž při poškození jater alkoholem a jinými toxiny. V této skupině je zastoupena hlavně:

housenice čínská - Cordyceps sinensis,

houževnatec jedlý - Lentinula edodes,

choroš oříš - Polyporus umbellatus, 

korálovec ježatý - Hericium erinaceus,

lesklokorka lesklá - Ganoderma lucidum

 

TONIFIKAČNÍ PŮSOBENÍ

V těchto případech jde o látky, které jsou schopny zvyšovat výkonnost i odolnost organismu, vytvářet soulad mezi fyzickou a duševní činností člověka, překonávat únavu a stres. Často hovoříme také o biostimulátorech, adaptogenech nebo harmonizátorech.

Jsou to látky zvláštního typu, nejsou přímo léčivé, ale rovněž nepatří mezi návykové nebo toxické. Tuto skupinu zastupují mimo jiné:

boltcovitka ucho Jidášovo - Auricularia auricula judae,

hlíva ústřičná - Pleurotus ostreatus,

housenice čínská - Cordyceps sinensis,

trsnatec lupenitý - Grifola frondosa

 

 

---

ZDROJ:

Houby a jejich léčivé účinky

Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.